5 būdai, kaip tavo mąstysena tave stabdo

Bruno Veberis
5 būdai, kaip tavo mąstysena tave stabdo

Ar kada nors buvo taip, kad rytą prabundi blogos nuotaikos ir automatiškai galvoji, kad visa diena bus suknista, o tada iš tikrųjų tokia ir būna? Arba kai susidaro sudėtinga situacija ir atrodo, kad nėra jokios išeities, tada sau sakai, kad dabar tai tikrai susimausi ir galiausiai taip atsitinka? Tarsi pats save prakeiktum.

Ar kada nors pagalvojai, kas už viso to slypi?

Mes tai žinome. Tai tavo mąstysena.

Mąstysena yra bendras požiūris ir įprastas galvojimo būdas. Tai tarsi laipteliai – naudokitės jais teisingai ir pereikite į kitą lygį arba nesinaudokite jais ir užsigaukite (vis dėlto nemanykite, kad į kitą lygį pereisite be traumų).

Tikėkite ar ne, tačiau žmogaus mąstysena yra vienas iš veiksnių, skiriančių sėkmingus žmones nuo nesėkmingų. Todėl turime suprasti, kuo skiriasi šių dviejų tipų žmonių mąstysena.

Stanfordo psichologė Carol Dweck nustatė, kad žmonėms būdingi du mąstysenos tipai – fiksuota ir besiplečianti. Ir didžiausias skirtumas tarp jų yra tas, kaip suvokiami iššūkiai, kliūtys, pastangos, kritika ir kitų sėkmė.

Tie, kurie turi fiksuotą mąstyseną, yra linkę:

  • Vengti iššūkių
  • Lengvai pasiduoti
  • Pastangas laikyti bergždžiomis
  • Ignoruoti naudingus, bet neigiamus atsiliepimus
  • Jausti grėsmę, kai kitiems sekasi

O kas būtų, jei išmoktum klaidas laikyti pamokomis, o iššūkius – galimybe tobulėti ir augti? Na, tuomet pasaulis būtų tau po kojų.

Norėdami nustatyti veiksnius, kurie neleidžia pasiekti sėkmės ir pasukti mintis augimo linkme, mes sudarėme sąrašą su 5 aspektais, kurių savo mąstysenoje reikia vengti.

1. Neigiamas nusiteikimas

Ar kada nors buvai pradėjęs naują projektą ir tada netyčia viską sugadinai su tokiais savo komentarais, kaip „tai nepavyks“ arba „per daug gerai, kad būtų tiesa“?

Jei ne – puiku. Jei taip – tada pats laikas tai pakeisti ir pažvelgti į šviesiąją pusę, nes neigiamas nusiteikimas dar niekam nepadėjo. Ypač sau, nes yra įrodyta, kad neigiamos emocijos gali pakenkti sveikatai.

Kiti neigiamo nusiteikimo trūkumai yra šie:

Atmink, kad proga pasitaiko ir nepasikartoja, tad jei nori judėti į priekį, reikia kažką daryti.

2. Savęs menkinimas

Mes visi kartais abejojame savimi. Tokie klausimai, kaip „Ar galiu tai padaryti?“, „Ar aš turiu patirties?“, „Ar man pavyks?“ – greičiausiai buvo kilę ne kartą. Vis dėlto neįprask nuolat abejoti savimi.

Kartais savikritika ir abejonės gali būti naudingi. Pavyzdžiui, kai baigi kokį nors projektą ir bandai įvertinti, ką galėjai padaryti geriau, tuomet gali pasimokyti iš savo klaidų ir ateityje jų nekartoti. Vis dėlto turi būti atsargus, kad nenukryptum nuo siauros takoskyros tarp sveikos ir toksiškos savikritikos.

Kitas dalykas, kurio turėtum vengti kalbant apie kritiką, yra per daug jaudintis dėl to, ką kiti pagalvos apie tai, ką darai. Jei kažkas tave kritikuoja, paklausk savęs – ar tai konstruktyvi kritika, ar tiesiog visiška nesąmonė? Patikėk, šis klausimas tau nepaprastai padės.

Kokią iš to galime padaryti išvadą? Tavo protas gali būti ir geriausias draugas, ir blogiausias priešas. O kad jis dirbtų tau, o ne prieš tave – turi jį treniruoti.

Keli būdai tai daryti:

Jei nori sulaukti pasisekimo, turi patikėti, kad sugebi ir gali tai padaryti.
Todėl pirmas dalykas, kurį gali padaryti, yra išmokyti mąstyti kitaip.

Taigi nuo šiol užuot sakęs „Ar galiu tai padaryti?“, sakyk „Padarysiu tai kuo geriau“.

3: Nesėkmės baimė

Nesėkmių išvengti neįmanoma. Tikrai. Tačiau kaip reaguoti į nesėkmes, priklauso nuo mūsų pačių. Galime leisti sau liūdėti ir nieko nedaryti, arba galime pasimokyti iš savo klaidų, kad ateityje kažką padarytume geriau.

Pavyzdžiui, įsivaizduok, kad visada norėjai pradėti savo verslą ir internetu pardavinėti savo pagamintus sveikinimo atvirukus, tačiau niekada nedrįsai pradėti tai daryti, nes bijojai, kad niekas nenorės jų pirkti.

Visų pirma norėčiau pacituoti vieną populiariausių pasaulyje roko grupių – jei nebandysi, niekada nežinosi.

Antra, nepamiršk fakto, kad 79 % mažų startuolių išsilaiko savo pirmuosius verslo metus. Taigi, ką daryti, jei patenki tarp to 21 % nelaimingųjų?

Geriausia būtų pabandyti suprasti, kodėl nepavyko ir ko galėtum pasimokyti, kad ateityje pasisektų.

Vinstonas Čerčilis kartą pasakė:

„Sėkmė nėra galutinė, nesėkmė nėra lemtinga: svarbiausia išdrįsti tęsti.“

4: Stebuklo laukimas

Ar tiki stebuklais? Tiesą sakant, nesvarbu, ar tiki, ar ne – jei esi įpratęs laukti, kad kažkas įvyks, užuot ėmęsis veiklos – vadinasi, tikrai save stabdai.

Neveikimas gali baigtis apgailestavimu. O kalbant apie apgailestavimą – kai Amerikos psichologų asociacijos tyrėjai paprašė žmonių įvardyti, dėl ko jie gyvenime daugiausia apgailestavo, 76 % respondentų nurodė, jog tai buvo nepadaryti dalykai, kurie būtų padėję jiems realizuoti save.

Tai ką daryti?

Pradėk paprastai. Pavyzdžiui, paimk popieriaus lapą ir užrašyk, ką iš tiesų nori pasiekti. Tada užsirašyk realistinius žingsnius, kaip šį tikslą pasiekti.

Pavyzdžiui, jei nori plėsti savo sveikinimo atvirukų verslą, gal vertėtų bendradarbiauti su kitais menininkais? Taigi gali sudaryti strateginę partnerystę ir pasiekti, kad tai būtų naudinga tau ir tavo verslui.

Taigi, ko galima iš to pasimokyti? Nelauk stebuklo. Daryk ką nors ir pats sukurk tą stebuklą.

5: Pokyčių baimė

Yra šimtai dainų ir posakių apie tai, kad „pokyčiai yra gerai“ ir t. t. Tačiau kai kuriuos žmones pokyčiai baugina.

Įsivaizduok, kaip jaustumeis, jei tavo viršininkas pasakytų, kad įmonė reorganizuota ir nuo rytojaus būsi pavaldus kitam asmeniui?

Kai kuriems ši žinia sukeltų tam tikrą stresą, nes neaišku, ko galima tikėtis. Tuo metu kiti tai gali suvokti kaip galimybę savo darbiniame gyvenime pradėti naują etapą.

Žmonės bijo pokyčių, nes jiems nepatinka išeiti iš savo komforto zonos. O kas, jei naujasis vadovas bus griežtesnis? Tai reiškia, kad gali tekti labiau stengtis. Vadinasi, daugiau jokių 15 minučių kavos pertraukėlių kas valandą su kolegomis.

Tačiau jei tavo darbo diena atrodo maždaug taip, galbūt jau laikas imtis pokyčių, atsikratyti baimės ir išnaudoti visas savo galimybes augti.

Pabaigai

Viskas, ką mes darome savo gyvenime, yra mūsų žodžių, minčių ir veiksmų atspindys. Mūsų mintys, žodžiai ir veiksmai rodo, kokį mes matome pasaulį ir kokie yra mūsų sąmoningi ir pasąmoningi įsitikinimai.

Taigi reikia galvoti apie augimą ir mokymąsi, o ne likti toje pačioje vietoje. Aišku, lengviau pasakyti nei padaryti, todėl reikia lavinti savo mąstymą, kad jis būtų sveikas, ambicingas ir dirbtų tau. Ne prieš tave.