7 funkcijos, kurias svetainių kūrėjai mėgsta, o klientai nekenčia

Bruno Veberis
7 funkcijos, kurias svetainių kūrėjai mėgsta, o klientai nekenčia

Nesvarbu, kas esi, per dieną tikrai apsilankai bent keliose svetainėse. Paprastai nori tik įeiti ir išeiti radęs tai, ko ieškojai. Tačiau tai dažniausiai nebūna taip paprasta, ar ne?

Šiais laikais norėdami apsilankyti svetainėje pirmiausia turime išsiaiškinti, kaip atsisakyti nebūtinų slapukų, uždaryti pagalbos pokalbių langą, sustabdyti automatiškai rodomą vaizdo įrašą, uždaryti iššokusį naujienlaiškio prenumeratos langą, atsisakyti pranešimų ir vietos bendrinimo, o tada bandyti prisiminti, kodėl apskritai atėjome į tą svetainę (Andy Budd).
Kartais net atrodo, jog svetainių kūrėjai tyčia ieško naujų būdų, kaip sunervinti. Taip atrodo tol, kol patys nesusikuriame internetinio verslo svetainės.

Staiga tas automatiškai paleidžiamas vaizdo įrašas tampa puikia idėja, padedančia lankytojams pateikti geresnį turinį, iššokantys e. pašto langai – superiniu rinkodaros sąrašo kūrimo įrankiu, ir netrukus tavo svetainė atrodo lygiai taip pat, kaip ir tos, kurių tiesiog nekentei. Kai kuri svetainę, supranti, kam reikalingos visos tos dirginančios funkcijos, ir išmoksti su jomis susitaikyti.
Tačiau tavo klientai gali ir nesusitaikyti. Jiems visos šios funkcijos yra paprasčiausias trukdis, kuris trukdo gauti tai, ko jie nori. Taigi, ką daryti, kad lankytojai liktų patenkinti, o svetainė veiktų ir atrodytų taip, kaip nori tu?

Šiame straipsnyje apžvelgsime 7 funkcijas, kurios tikrai gali sugadinti visą lankytojų internetinę patirtį. Papasakosime, kas tai yra, išsiaiškinsime, kodėl svetainių kūrėjai nori jas naudoti, kodėl klientai jų nekenčia, ir pasidalinsime, ką galima padaryti.

1. Primygtinė (arba stipriai skatinama) registracija interneto parduotuvėse

Primygtinė registracija e. prekybos svetainėse tampa vis dažnesnė. Tai pastebime, kai negalime užbaigti pirkimo prieš tai neužsiregistravę profilio, arba galimybė tęsti pirkimą neužsiregistravus yra paslėpta, kad kuo daugiau žmonių užsiregistruotų.

Kodėl svetainių kūrėjams tai patinka:

Registracija duoda du didelius privalumus parduotuvių savininkams. Pirmas – tai leidžia kurti klientų duomenų bazę rinkodaros ir duomenų rinkimo tikslais ir antras – padeda teikti geresnę vartotojo patirtį grįžtantiems klientams, kadangi visi klientų duomenys yra išsaugoti, jie gali greičiau ir lengviau atsiskaityti kitą kartą grįžę į parduotuvę.

Kodėl klientai to nekenčia:

Remiantis duomenimis, vidutiniškai tik apie 28 % internetinių klientų tampa nuolatiniais klientais. Tai reiškia, kad 3 iš 4 žmonių tikriausiai negrįš į tavo parduotuvę, ir jie tai žino! Todėl gali būti tikra kankynė susikurti profilį su slaptažodžiu, kurio vis tiek neprisiminsi. Dažniausiai klientas nori kuo greičiau užbaigti pirkimą, o pridėdamas papildomų žingsnių tik didini klientų nepasitenkinimą, taigi ir tikimybę, kad jie paliks krepšelį neapmokėtą.

Ką turėtum daryti:

Leisk klientams baigti pirkimą neužsiregistravus. Tačiau siūlyk registraciją kaip galimybę tiems, kurie jos nori. Yra ir alternatyvių būdų, pavyzdžiui, su Mozello sukurtose parduotuvėse klientai gali išsaugoti duomenis savo įrenginiuose ir be registracijos. Tai reiškia, kad grįžę į tavo parduotuvę jie galės greičiau atsiskaityti, nereikės iš naujo įvesti savo duomenų, prisijungti ar prisiminti slaptažodžio.

2. Karuseliniai baneriai

Karuselė – tai svetainėje rotuojamų banerių rinkinys. Pavyzdžiui, užuot pagrindiniame puslapyje naudojus vieną pagrindinį paveikslėlį, galima turėti tris, kurie keičiami automatiškai arba rankiniu būdu.

Kodėl svetainių kūrėjams tai patinka:

Karuseliniai baneriai leidžia į vieną svetainės bloką įtraukti daugiau informacijos. Taip vienoje erdvėje galima pristatyti įvairius produktus, paslaugas ir kt., užuot ilginus puslapį ar atsisakius kokio nors svarbaus turinio. Be to, dinamiškas turinys gali padėti išsiskirti iš kitų ir potencialiems klientams padaryti tavo puslapį įdomesnį.

Kodėl klientai to nekenčia:

Gali būti gana nemalonu, kai vaizdas pasikeičia, kol spėji suvokti jame esančią informaciją. Tačiau paprastai žmonės to net ir nepastebi, nes greitai skrolina per svetainę, kad greičiau rastų tai, ko ieško. Klientai neturi nei laiko, nei noro sėdėti ir spaudinėti visų tų karuselinių banerių, todėl geriausiu atveju tai yra tik tuščios pastangos, o blogiausiu – klientų erzinimas.

Ką turėtum daryti:

Patartina vengti karuselinių banerių, nebent tam turi labai rimtą priežastį. Vietoj to naudok vieną aukštos kokybės paveikslėlį su tiksliniu raginimo imtis veiksmų mygtuku.

3. Minimali užsakymo kaina

E. prekybos parduotuvės dažnai nustato minimalią užsakymo kainą (arba produktų skaičių, kaip pateiktame paveikslėlyje), kad nereikėtų eikvoti laiko ir resursų mažos vertės užsakymams.

Kodėl tai patinka svetainių kūrėjams / parduotuvių savininkams:

Mažiausia užsakymo kaina leidžia atsisakyti nepelningų pardavimų. Pavyzdžiui, jei užsisakai 3 eurų vertės auskarus, įmonė turi apdoroti užsakymą, juos supakuoti, paruošti pristatymui, išsiųsti ir viso proceso metu užtikrinti siuntos stebėjimą – visi šie veiksmai yra įmonės sąnaudos, o užsakymų, neviršijančių tam tikros ribos, atveju gali net negauti jokio pelno. Nustatydamos mažiausią užsakymo kainą, įmonės užsitikrina, kad nepraras pinigų (arba praras mažiau).

Kodėl klientai to nekenčia:

Minimali užsakymo kaina – tai bloga paslauga. Kartais žmonėms reikia kokios nors smulkmenos, o neleisdami jiems to įsigyti, paniekinamai parodome, kad jie nėra laukiami parduotuvėje. Tokia neigiama patirtis gali sulaikyti potencialius klientus nuo grįžimo į tavo parduotuvę ir didesnių pirkinių ateityje. Be to, jie tikrai nerekomenduos tavo parduotuvės savo draugams ar šeimos nariams.

Ką turėtum daryti:

Jei gali, venk to minimalaus užsakymo kiekio. Mažos vertės pirkinius vertink kaip investiciją į prekės ženklo pripažinimą ir klientų pasitenkinimą. Kita galimybė – pridėti nedidelę papildomą sumą, pavyzdžiui, pristatymo mokestį arba pakavimo kainą, kad klientai sumokėtų minimalią vertę ir galėtų užbaigti pirkimą.

4. Automatiškai pasileidžiantys vaizdo įrašai

Nors tai nėra labai paplitęs reiškinys, kai kuriose svetainėse vaizdo ar garso įrašai pradedami leisti automatiškai, kai tik kas nors apsilanko puslapyje. Tai gali būti reklama, su produktu susijęs turinys arba paprasčiausiai įmonės naujienos.

Kodėl svetainių kūrėjams tai patinka:

Vidutiniškai lankytojas tinklalapyje praleidžia 52 sekundes. Žmonės paprastai vengia žiūrėti vaizdo įrašus ir greitai peržvelgia puslapį, nes jie žino, ko ieško. Naudodami automatiškai paleidžiamus vaizdo įrašus svetainių kūrėjai siekia pritraukti dėmesį ir paskatinti kuo daugiau žmonių peržiūrėti įmonės turinį. Taip žmonės praleidžia daugiau laiko svetainėje ir daugiau sužino apie įmonę ir jos siūlomus produktus.

Kodėl klientai to nekenčia:

Niekas nemėgsta būti „nustebintas“ garsiai transliuojamu vaizdo įrašu. Tai net gali sukelti pyktį, stresą ir kitas neigiamas emocijas, kurios iš karto bus siejamos su jas sukėlusiu prekės ženklu. Net jei vaizdo įrašas yra be garso, klientas greičiausiai neturės nei laiko, nei noro jį žiūrėti, todėl turės skirti laiko ir energijos, kad jį sustabdytų. Be to, vaizdo įrašai naudoja daugiau duomenų, o tai gali nepatikti užsienyje roamingo paslaugomis besinaudojančius asmenis, nes jie gali būti įkeliami ilgiau ir dėl to gali tekti be reikalo patirti papildomų roamingo išlaidų.

Ką turėtum daryti:

Praktiškai niekada nėra gera mintis naudoti automatinį paleidimą. Jei svetainėje turi vaizdo įrašą, leisk lankytojui pačiam jį pasileisti, jei jis to nori.

5. Mirksintys dizaino elementai

Kai kuriose svetainėse būna daugybė mirksinčių mygtukų, paveikslėlių ir kitų elementų, kuriais siekiama atkreipti dėmesį į tam tikrą elementą.

Kodėl svetainių kūrėjams tai patinka:

Patyrusių dizainerių manymu, mirksinčių mygtukų naudojimas yra bloga praktika, tačiau pradedantieji dizaineriai kartais mano, kad tai nuostabi idėja. Kuriant svetainę svarbu užtikrinti, kad klientų dėmesys būtų nukreiptas į pagrindinę informaciją ir mygtukus, o kai kurie kūrėjai nori sutrumpinti kelią naudodami mirksinčius elementus, nes jie labiau atkreipia dėmesį.

Kodėl klientai to nekenčia:

Tai atrodo nemaloniai ir neprofesionaliai. Dėl mirksinčių elementų klientas patiria daugiau įtampos ir kaip tik sunkiau, o ne lengviau suvokia informaciją. Be to, kyla ir prieinamumo klausimas. Tam tikras pernelyg mirksintis turinys jautriems žmonėms gali sukelti nervinius priepuolius, todėl tai nerekomenduojama ir net draudžiama Žiniatinklio turinio prieinamumo gairės.

Ką turėtum daryti:

Ne veltui pirmaujančių pasaulio prekės ženklų svetainėse ir parduotuvėse niekada nebūna jokių mirksinčių mygtukų – tai atrodo nejaukiai ir kenkia prieinamumui. Būtinai atsisakyk mirksinčių elementų.

6. Baneriai ir iššokantys langai

Įvairūs baneriai ir iššokantys langai paprastai naudojami įvairiausiose svetainėse. Vienas iš labiausiai paplitusių iššokančių langų tipų yra e. pašto registracija, skirta padėti svetainės savininkui rinkti kontaktus rinkodaros tikslais.

Kodėl svetainių kūrėjams tai patinka:

Baneriai išties padeda perduoti svarbią informaciją. Svetainių kūrėjai mėgsta priminti lankytojams apie artėjančius renginius ar vykstančius išpardavimus ir mano, kad užimti dalį ekrano labai apsimoka siekiant atkreipti dėmesį į kažką svarbaus. Kita vertus, iššokantys langai paprastai naudojami norint, kad lankytojai paliktų savo e. pašto adresą ir kitą informaciją, kurią vėliau bus galima panaudoti siunčiant pardavimo e. laiškus ir pasiūlymus tiesiogiai potencialiam klientui.

Kodėl klientai to nekenčia:

Sumo tyrimas parodė, kad vidutiniškai iššokantis e. pašto langas duoda 3,09 % pardavimų. Tai reiškia, kad iš 100 žmonių, kurie pamatys iššokantį langą, tik 3 paliks savo e. pašto adresą. Kitaip tariant, 97 žmones tai tik suerzins ir bus papildomas dalykas, kurį svetainėje reikia kuo greičiau uždaryti. Kita vertus, banerių niekas nemėgsta, nes jie užima brangią ekrano erdvę – jie užgožia ekraną ir dėl jų naršyti svetainėje tampa ne taip patogu.

Ką turėtum daryti:

Kuo rečiau naudok banerius ir iššokančius langus. Jie gali būti naudingi tavo verslui, tačiau vis dėlto yra plona riba tarp to, kai tai yra tik nedidelis nepatogumas, ir to, kai tai tampa trukdžiu. Stenkis informaciją įtraukti į svetainės turinį, o jei naudoji banerį ar iššokantį langą, visada pasistenk, kad jį būtų kuo lengviau uždaryti. Mozello integracija Engaga leidžia kurti gerai atrodančius iššokančius langus ir padaryti taip, kad jie būtų ne tokie įkyrūs. Joje galima nustatyti iššokančių langų elgseną. Pavyzdžiui, gali rodyti lankytojui iššokantį langą, kad jis užsiprenumeruotų naujienlaiškį, kai jis jau beveik pasiekė straipsnio pabaigą, nes galima daryti pagrįstą prielaidą, kad jam turinys patinka.

7. Sunkiu turiniu perkrauti puslapiai

Verslas nori kuo kokybiškiau pristatyti savo produktus. Svetainėse dažnai galima matyti didelės raiškos nuotraukas ir vaizdo įrašus, kuriais siekiama sužavėti lankytojus ir potencialius klientus.

Kodėl svetainių kūrėjams tai patinka:

Kiekvienas nori atrodyti profesionaliai ir palikti nepakartojamą įspūdį. Vienas iš būdų tai padaryti – naudoti aukštos kokybės nuotraukas. Kaip sakoma, paveikslėlis vertas tūkstančio žodžių, todėl svetainių kūrėjai dažnai stengiasi pridėti daug vaizdinės medžiagos, kad padarytų įspūdį lankytojams ir paskatintų juos toliau naršyti ir apsipirkti.

Kodėl klientai to nekenčia:

Klientai nekenčia ne pačių paveikslėlių (atvirkščiai – jiems jie gali ir patikti), tačiau juos nervina lėtas krovimo laikas. Aukštos kokybės nuotraukų ir vaizdų įkėlimas užima daug duomenų srauto pralaidumo ir lėtina svetainės darbą. 53 % mobiliųjų svetainių yra iškart paliekamos, jei jų įkėlimas užtrunka ilgiau nei 3 sekundes. Gal tavo svetainė ir graži, bet dauguma žmonių jos nematys, nes ji per lėta.

Ką turėtum daryti:

Geriausias sprendimas – rasti pusiausvyrą tarp vaizdo kokybės ir dydžio. Stenkis nenaudoti didelių, kelių MB dydžio failų arba naudok vaizdo suspaudimo įrankius (pvz. TinyPNG), kad sumažintum vaizdinės medžiagos dydį ir išlaikytum gerą kokybę. Jei svetainę susikūrei su Mozello, dėl to jaudintis nereikia, nes Mozello automatiškai optimizuoja vaizdus ir jų įkėlimo modelius, kad puslapis būtų įkeliamas greitai.

Reikia rasti pusiausvyrą

Kaip ir daugelyje kitų dalykų gyvenime, kuriant sėkmingą svetainę svarbiausia rasti balansą. Šiuo atveju – tarp patogumo, techninių galimybių ir verslo poreikių. Šiame straipsnyje mūsų pateikti pasiūlymai yra tik pasiūlymai.

Idealiu atveju turėtum eksperimentuoti, kad rastum tai, kas tau tinka geriausiai. Pavyzdžiui, išbandyk iššokantį langą ir pažiūrėk, ar žmonės į jį reaguoja. Jei niekas nesiregistruoja į tavo adresatų sąrašą, būtinai jį pašalink. Tačiau jei tai padeda kai kuriuos klientus paversti nuolatiniais pirkėjais, galbūt verta palikti – net jei kitiems potencialiems klientams tai nepatinka ir jie išeina.

Kuriant interneto svetainę, reikėtų nepamiršti bendros taisyklės – reikia visada savęs klausti: kaip aš jausčiausi dėl šios funkcijos / elemento, jei su juo susidurčiau kieno nors kito internetinėje parduotuvėje? Jei atsakymas – nelabai, gerai pagalvok, ar tikrai verta jį rinktis.