Instrukcija, kaip žingsnis po žingsnio susikurti savo verslo manifestą 2022 metams

Bruno Veberis
Instrukcija, kaip žingsnis po žingsnio susikurti savo verslo manifestą 2022 metams

Kai įsteigiama įmonė, paprastai yra jos steigimo idėja ir priežastis. Tada atsiranda įmonės vertybės, nuostatos ir supratimas, kaip ką daryti. Visa tai sukuria ir toliau plėtoja naujos įmonės steigėjai.

Paprastai šios vertybės pateikiamos manifeste.

Kas yra manifestas?

Pagal apibrėžimą, tai yra „rašytinis pareiškimas, viešai skelbiantis apie jį pateikusiojo ketinimus, motyvus ar požiūrį“. Tai reiškia, kad jame galima rašyti iš esmės bet ką, jei tik tai atspindi pagrindines įmonės vertybes.

Kodėl tau reikia jį turėti?

Rašytinė deklaracija, apibrėžianti tavo įmonės tikslus ir ketinimus yra puiki priemonė išlaikyti kryptį ir nenukrypti nuo tikslo. Be to, manifestas gali padėti suformuoti ilgalaikius ir trumpalaikius verslo tikslus.

Geriausia tai, kad rašant manifestą nėra jokių taisyklių – jis gali būti kelių tomų arba tik vieno puslapio, svarbiausia, kad jame būtų išdėstyti visi įmonės siekiai.

Įmonės tikslus metams kartais pravartu atspausdinti, paskelbti svetainėje ar bet kurioje kitoje vietoje ir turėti kaip priminimą, jei kas nors pamirštų tai, ko siekia kiekvieną dieną.

Žiūrėk, jei Tesla tai turi, Netflix taip pat, tai gal tai iš tiesų rimta priežastis turėti savo manifestą? Bet, aišku, geresnį nei tie, kuriuos sukūrė Elonas Muskas ar Reedas Hastingsas.

Kaip parašyti savo įmonės manifestą 2022 metams

Manifestas yra ir principų išsakymas, ir garsus, kartais maištingas raginimas veikti. Skatindamas žmones įvertinti atotrūkį tarp šių principų ir esamos realybės, manifestas kvestionuoja prielaidas, skatina įsipareigoti ir provokuoja pokyčius.

Mes nesame būrėjai, todėl negalime numatyti, kas nutiks per metus. Tačiau galime padėti išskirti tikslus ir net nustatyti kai kurias taisykles, kurių tau ir tavo įmonei teks laikytis šiais metais.

Nors anksčiau minėjome, kad manifesto rašymui nėra taisyklių, tačiau yra 3 pagrindiniai dalykai, į kuriuos turi atsižvelgti, kad būtum visada orientuotas į savo tikslus.

Ką įtraukti į savo manifestą ir (arba) jame išdėstyti:

  • Ketinimai – pirmiausia turime išsiaiškinti tavo žaidimo planą. Paklausk savęs – ko nori pasiekti 2022 metais ir kodėl.
  • Vizija – pagalvok, kaip gali pasiekti dalykus, kuriuos išvardijai pirmame punkte. Čia gali būti tiek pragmatikas, tiek idealistas. Paklausk savęs – kaip norėtum pasiekti savo tikslus?
  • Nuomonės – paklausk savęs – kokia situacija su tam tikrais dalykais ir tikslais, kuriuos išsikėlei anksčiau?

Atmink, kad tavo įmonė turi išsiskirti ir galbūt net šiek tiek maištauti, palyginus su kitomis. Dėl šios priežasties kurdamas savo įmonės manifestą turi atsisveikinti su įprastais Naujųjų metų pasižadėjimais.

Norėdami padėti atsitraukti nuo tradicijų ir parengti įmonės manifestą be jokių nesklandumų, mes sudarėme septynių idėjų, kurias gali įtraukti į savo įžūlų 2022 metų planą:

1. Velniop pasižadėjimus

Žmonės mėgsta deklaruoti savo pasižadėjimus. Ypač kitiems metams. Bet mes jau sutarėme, kad tu nebūsi kaip visi. Tai yra, velniop visus pažadus.

Visų pirma, atrodo, kad žmonės savo pasižadėjimų laikosi trumpiau nei mėnesį. Įsivaizduok, priimi tvirtą sprendimą, kad tavo įmonė ką nors padarys arba nedarys, ir negali to įgyvendinti. Nieko gero.

Taigi, geriausias dalykas, kurį gali padaryti, yra atsisakyti spaudimo ir neprisiimti jokių pasižadėjimų. Vietoj to pabandyk nusistatyti 3–5 aiškius tikslus, kuriuos nori pasiekti šiemet, ir pagalvok apie tokias strategijas, kaip mąstysena ir pasiekimų analizė.

2. Nepraleisk galimybių

Pradėkime nuo rašytojo Williamo Arthuro Wardo citatos:
Galimybės yra kaip saulėtekiai. Jei lauksi per ilgai, jas praleisi.“

Ir kadangi galimybės iš tiesų tokios pat gražios kaip saulėtekiai, tikrai nenorėsi jų praleisti 2022 metais. Tai reiškia, kad dabar tiesiog verta apmąstyti, kaip tu elgiesi su atsirandančiomis galimybėmis – kaip dažnai jas priimi ar atmeti ir dėl kokių priežasčių.

Versle galimybės gali būti įvairių formų ir dydžių – tai gali būti bendradarbiavimo pasiūlymas, pasiūlymas parduoti tavo produktus pop-up prekybos vietoje ar investicinis pasiūlymas.

Ir net jei kartais galimybės atrodo bauginančios, nepasitikėjimas savo produktu yra viena pagrindinių klaidų, kurią gali padaryti savo versle. Norėdamas atsikratyti bet kokių neaiškumų, primink sau, kiek įdėjai darbo į savo produktą, atgauk pasitikėjimą savimi ir nebijok pasinaudoti galimybėmis, kurios atsiranda kelyje.

3. Nesiskųsk

Ar žinojai, kad dauguma žmonių tipiško pokalbio metu skundžiasi kartą per minutę? Tai atrodo... daug.

Yra daugybė tyrimų ir straipsnių apie skundimąsi ir kaip tai gali neigiamai paveikti tave ir tavo smegenis. Dėl to tai yra problema, kuriai reikia skirti ypatingą dėmesį, nes tau reikia išsaugoti sveiką protą.

Kita vertus, išties labai svarbu retkarčiais išsakyti viską, kas kelia rūpesčių. Tačiau kai tai atsitiks, pabandyk valdyti savo emocijas kitaip ir nelaikyk skundimosi geriausiu būdu nuleisti garą. Štai kaip gali tai padaryti:

  • Apibrėžk, kas tau kelia nerimą
  • Stebėk, kaip dažnai skundiesi
  • Atsisakyk negatyvių ir toksiškų žmonių savo gyvenime ir kompanijoje
  • Skundus paversk veiksmais
  • Taigi – daugiau jokių skundų šiais metais!

4. Klausyk, ką žmonės tau nori pasakyti

Dėmesio! Į šį patarimą geriau žiūrėk atsargiai.

Klausymas, ką kiti mano apie tavo verslą, gali būti geras būdas sužinoti, kaip viską mato pašaliniai žmonės. Tačiau, kita vertus, jei patarimai yra nemokami, gali gauti tai, už ką sumokėjai.
Bet kokiu atveju, jei norime tobulėti, turime klausyti ir analizuoti tai, ką girdime. Kad išmoktum filtruoti informaciją, pasinaudok keliais patarimais, kada reikia klausytis žmonių ir kada reikia tiesiog užsikimšti ausis.

Pavyzdžiui:

  • Atsižvelk į kontekstą – pagalvok apie aplinkybes ir žmones, kurie tau ką nors patarė, ir jų ketinimus.
  • Žinok, kad kai patarimo neprašoma, net jei duoto patarimo motyvai yra geranoriški, jis ne visada gali padėti tau ar tavo verslui.
  • Saugokis visažinių, nes paprastai jie nieko nežino.

Kada gali būti naudinga klausyti kitų? Gali patobulinti savo verslą, pasimokyti iš klaidų ir išmokti priimti kritiką.

Visa tai svarbu, ar ne?

5. Nepamiršk būti žmogumi

Tavo įmonė yra tarsi gyvas organizmas, sudarytas iš kelių svarbių dalių, kurios sunkiai dirba, kad padėtų įgyvendinti tavo svajonę. Šios „dalys“ yra tavo komandos žmonės.

Tu, kaip vadovas, turi išmokti su žmonėmis elgtis pagarbiai ir su supratimu. Štai keletas dalykų, kuriuos gali padaryti norėdamas parodyti savo darbuotojams, kaip juos vertini.

  • Viešai pripažink jų sunkų darbą
  • Būk sąžiningas ir pasirengęs užmegzti atvirus pokalbius
  • Visada, kai tik yra proga, padrąsink savo komandą
  • Ir, svarbiausia, išmok klausytis – net tada, kai tau nepatinka tai, ką girdi (žr. ankstesnį patarimą)

6. Priimk ir sunkius sprendimus

Prisimeni tą gerą pasakymą, kad laikas yra pinigai? Na, tai taip pat galioja, kai kalbame ir apie sunkius sprendimus.

Niekam nepatinka būti blogiečiu ir ką nors atleisti, perkelti savo įmonę į mažesnį biurą ar atsisakyti produkto, kuris tau asmeniškai patinka. Deja, kartais priimant šiuos sunkius sprendimus gali reikėti daugiau laiko. Kam tą laiką švaistyti nesiryžtant priimti sprendimo ir tiesiog nieko nedarant?

Patarimas: pridėk šią idėją prie savo verslo manifesto ir pateik keletą papildomų drąsinančių žingsnių, kurių prireikus imtumeis.

Skirk laiko apmąstyti – apsibrėžk savo pasirinkimą – pagalvok apie galimybes

7. Judėk į priekį

Nėra tokios universalios formulės,kuri padarytų tavo įmonę sėkmingesnę, nei ji dabar yra. Bet visi žinome, kad jei dabar turi klestintį verslą, dar nereiškia, kad rytoj viskas bus taip pat.

Kad išvengtumėte nemalonių netikėtumų, tu ir tavo įmonė turite aiškiai žengti pirmyn. Bet kokiu atveju, užstrigimas vienoje vietoje nieko gero.

Atmink, kad tikrai nepatartina stovėti toje pačioje vietoje ir netobulėti. Judėti į priekį ir rasti naujų įdomių dalykų, kuriuos reikia išbandyti – sveikintina.

Jei manai, kad tavo įmonė šiek tiek įstrigo, nesijaudink! Yra kelios strategijos, kurios padės pajudėti iš vietos:

  • Atsisveikink su dalykais, kurie tiesiog neveikia
  • Kiekvieną sprendimą priimk žingsnis po žingsnio
  • Nebijok kreiptis pagalbos

Baigiamieji žodžiai

2022 metai bus tavo metai. Tikrai, ypač jei įsipareigoji daryti tai, ką įtraukei į savo manifestą.
Pagrindinė pamoka, kurią gali išmokti – tai vengti daryti tik #basic dalykus. Kad būtum kietas, turi daryti gerokai daugiau. Todėl netradicinių tikslų siekimas ir drąsūs pasirinkimai gali būti lemtingi ir tau, ir tavo verslui.

Taigi, laikykis mūsų patarimų ir gudrybių ir būk pasiruošęs užkariauti pasaulį!

P. S. Jei vienas iš tavo tikslų 2022 metais yra susikurti įmonės svetainę, e. parduotuvę ar dar geriau – vietą, kur galėtum paskelbti savo pasakišką manifestą, žinok, kad Mozello yra gera vieta tai pradėti.