Keturi būdai pastebėti laisvą nišą rinkoje ir rasti kitą verslo idėją

Jaudulys atradus nišą rinkoje, kurią galima užpildyti nauju produktu ar paslauga, yra daugelio pradedančių verslininkų svajonė, virtusi tikrove.
Kas yra rinkos niša?
Tai yra klientų, kurių poreikiai šiuo metu nėra patenkinti, grupė. Norint užpildyti nišą reiškia rasti būdą – t. y. pasiūlyti produktą ar paslaugą – kaip vienaip ar kitaip patenkinti šių žmonių poreikius. Tai galima atlikti vienu iš šių būdų:
- sukuriant visiškai naują produktą ar paslaugą;
- patobulinant esamą produktą ar paslaugą;
- pasiūlant esamą produktą ar paslaugą naujai rinkai.
Tačiau kaip apskritai pastebėti neužimtą rinkos nišą? Panagrinėkime keturis labiausiai paplitusius būdus, kaip gali tai padaryti.
1. Spręsk problemą, su kuria susidūrei pats (-i)
Dažnai siūloma pradėti ieškoti rinkos poreikių savo pačių gyvenime. Kreipdamas (-a) dėmesį į problemas ir nepasitenkinimą, su kuriais susiduri kasdien, gali atpažinti atsirasiančias verslo galimybes, išspręsiančias nepatenkintų poreikių klausimą.
Apmąstyk užduotis ar procesus, kurie tave ypač trikdo ar atima daug laiko. Ką reikia padaryti ir kas yra sudėtinga arba neįmanoma su esamais produktais ar paslaugomis? Atsižvelgdamas (-a) į savo, kaip vartotojo, patirtį, gali gauti vertingų įžvalgų apie galimybes diegti naujoves.
Iš tiesų, daug sėkmingų įmonių buvo įsteigtos laikantis būtent šio principo. Pavyzdžiui, vienas iš „Warby Parker“ įkūrėjų Neilas Blumenthalis nusivylė didelėmis korekcinių akinių kainomis po to, kai prarado savo akinius. Jis įžvelgė rinkoje nebrangių, stilingų akinių nišą ir savo bendrovę „Warby Parker“ įsteigė norėdamas patenkinti šį poreikį.

Pasistenk kritiškai įvertinti kasdienio naudojimo produktus ir užduok sau du toliau pateiktus klausimus.
Pirmas: ar yra unikalus arba naujoviškas būdas teikti paslaugas žmonėms?
Pavyzdžiui, e. prekybos bendrovė GEGE siūlo sauskelnių kūdikiams prenumeratos paslaugą. Bendrovė neišrado sauskelnių, tačiau rado unikalų būdą, kaip jas parduoti. Jų prenumeratos paslauga ir pristatymas į namus yra jų unikalūs pardavimo privalumai, kuriuos įvertino užsiėmę tėvai.
Antras: ar mano produktas gali palengvinti kam nors gyvenimą arba pagerinti patirtį dėl to, kad yra greitesnis, labiau automatizuotas, įperkamesnis, teikiantis daugiau džiaugsmo ar palankesnis sveikatai?
Geras pavyzdys – „Feedr“ platforma, kuri biuro darbuotojams tiekia individualiems poreikiams pritaikytą maistą iš sveiko maisto tiekėjų. Maisto pristatymo paslauga pati savaime nėra jokia naujiena, tačiau tai, kaip įmonė teikia savo paslaugas, yra naujovė – ji bendradarbiauja su apdairiai atrinktais maisto tiekėjais, todėl gali pasiūlyti sveikesnę tradicinių paslaugų alternatyvą.
2. Žinok reglamentavimo pokyčius
Nuolatinis domėjimasis naujausiais teisės aktų pakeitimais ir naujomis taisyklėmis gali labai praversti nustatant pažangias verslo galimybes. Nauji įstatymai ar teisės aktai gali paskatinti svarius pramonės pokyčius, kuriais gali būti sukurtos galimybės inovacijoms ir naujiems sprendimams.
Pavyzdžiui, COVID-19 pandemija sukūrė įvairių verslo perspektyvų, nors iš pradžių sukėlė didelį nuosmukį pasaulio rinkose. Karantinas, mokyklų ir prekybos centrų uždarymas, viešų susirinkimų suvaržymai – šios taisyklės privertė verslininkus mąstyti kūrybiškai ir daugeliui jų kilo naujų verslo idėjų.
Štai vienas iš daugybės pavyzdžių, kai COVID-19 pandemijos metu kūrėsi verslai. Karantino metu bendrovės „Ved Cooks“ įkūrėja Verity de Yong pastebėjo, kiek daug maisto lieka jai visą laiką valgant namuose. Tai įkvėpė ją pradėti eksperimentuoti su maisto produktų, pavyzdžiui, svogūnų ir avokadų, lukštais ir likučiais, siekiant nustatyti, ar iš jų galima sukurti natūralius dažus audiniams. Štai taip gimė jos tvarus ir ekologiškas staltiesių prekės ženklas.

3. Atlik rinkos tyrimą
Rinkos analizė yra puiki priemonė nustatyti neišnaudotas rinkos galimybes. Tam reikia analizuoti vietos ir (arba) pasaulines tendencijas, kad būtų galima geriau perprasti rinkos poreikius. Rinkos tyrimai tikriausiai yra populiariausias būdas, kaip verslo naujokai ir įsitvirtinusios įmonės atranda rinkoje esančias spragas, kurias galima užpildyti savo pasiūlymais.
Toliau pateikiama keletas strategijų, kurias gali pasitelkti atlikdamas (-a) rinkos tyrimą.
Susipažink su „Google Trends“
„Google Trends“ yra vertingas įrankis, leidžiantis įvertinti, ko žmonės ieško. Ir jei žmonės kažko ieško, tai gali būti stiprus signalas, kad jie norėtų tai įsigyti. „Google Trends“ teikia realiojo laiko duomenis ir tendencijas pagal vietovę, į kurias galite atsižvelgti, tačiau turėkite omenyje, kad šie duomenys gali būti neišsamūs kalbant apie nišines idėjas, kurių ieškoma rečiau.
Išnagrinėk tendencijas socialinėje žiniasklaidoje
Socialinės žiniasklaidos platformos gali suteikti vertingų įžvalgų apie dabartines tendencijas ir vartotojų prioritetus. Norėdamas (-a) sužinoti, kokios temos ir produktai patraukia žmonių dėmesį, pabandyk naršyti populiariausius saitažodžius ir siūlomą turinį „Facebook“, „Instagram“, „Twitter“ ir kitose platformose.
Analizuok produktų apžvalgas
Jei planuoji patobulinti esamą produktą, gali išanalizuoti geriausiai parduodamas prekes interneto prekyvietėse, pavyzdžiui, „Amazon“, „Etsy“ ir „eBay“, ir patyrinėti jų apžvalgas. Teigiami atsiliepimai suteiks įžvalgų apie stipriąsias esamų produktų savybes ir išryškins aspektus, kuriuos galbūt norėsi įtraukti į savo produktus. Kita vertus, neigiami atsiliepimai gali parodyti, ko trūksta. Kas kitoms įmonėms sekasi prasčiau?
Kodėl jų klientai yra nepatenkinti?

Pavyzdžiui, šioje lagamino su ratukais apžvalgoje kritikuojamas greitas ratukų susidėvėjimas. Klientas taip pat tvirtina norįs, kad ratukus būtų galima keisti. Gali atkreipti dėmesį į tokius tikrų naudotojų skundus bei pasiūlymus ir šiomis funkcijomis papildyti savo produktą.
4. Analizuok pasirinktos pramonės šakos įmones
Jei jau esi numatęs (-čiusi) konkrečią verslo šaką ar sektorių, verta išanalizuoti savo būsimų konkurentų stipriąsias ir silpnąsias puses.
Tai gali tau padėti atpažinti rinkos poreikius, kurie nėra tenkinami ir kuriuos tavo įmonė galėtų patenkinti, bei išsiskirti iš konkurentų ir patraukti galimų klientų dėmesį.
Toliau pateikiama keletas veiksnių, į kuriuos vertėtų atsižvelgti.
Pirma: klientų aptarnavimas
Ar gali pasiūlyti paslaugas, kurios būtų labiau tinkamos ir pritaikytos asmeniniams klientų poreikiams? Tuomet galėtum įgyti konkurencinį pranašumą įžengęs (-usi) į rinkos segmentą, kurio netenkino prastas klientų aptarnavimas. Nepamiršk pabrėžti savo unikalaus klientų aptarnavimo, kad pritrauktum klientus, kurie ieško būtent šių savybių.
Antra: tvarumas
Augant susidomėjimui aplinkosaugos klausimais tvarumas tampa esminiu veiksniu klientams. Pabrėždamas (-a) savo etišką gamybos praktiką ir atsakingus šalinimo metodus, gali pritraukti aplinka besirūpinančius vartotojus, kurie ieško tvarių pasirinkimų.
Pavyzdžiui, bendrovė BRUNA prisistato tvariu prekės ženklu ir pabrėžia, kad jos papuošalai gaminami iš perlų, kriauklių ir brangakmenių, įsigytų iš vietos amatininkų Italijoje ir Tailande. Be to, siekdama užtikrinti ekologiškumą, bendrovė naudoja tokias medžiagas kaip 100 % perdirbtas auksas ir sidabras.

Trečia: kokybė
Daugelis vartotojų skundžiasi prastėjančia produktų kokybe, ypač ryškėjant sąnaudų mažinimo tendencijai. Aukštesnės kokybės produktų su mažesne marža siūlymas iš pradžių gali kainuoti tau brangiau, tačiau tai gali būti verta, jei nori sukurti ištikimų klientų, vertinančių kokybę ir patikimumą, ratą.
Ketvirta: kainodara
Apskritai produktus ir paslaugas galima skirstyti į biudžetinius, vidutinės ir aukščiausios kategorijos klasės pasiūlymus. Tam tikrose rinkose vieno iš šių segmentų gali trūkti, todėl naujam rinkos dalyviui gali pasitaikyti proga šią spragą užpildyti. Išanalizavęs (-usi) savo konkurentų pasiūlymus, gali nustatyti sritį, kurioje šiuo metu teikiama nepakankamai paslaugų. Klasikinis pavyzdys – Henrio Fordo revoliucija automobilių pramonėje, kai automobiliai tapo prieinami didesniam žmonių ratui.
Visada atsiranda vietos naujovėms
Verslo pasaulis nuolat kinta, suteikdamas galimybių pažangiam mąstymui ir naujiems būdams spręsti senas problemas. Nesvarbu, ar remsiesi asmeninėmis įžvalgomis ar konkurentų analize, gali nustatyti galimas rinkos spragas ir jas išnaudoti. Atmink, kad (beveik) visada atsiranda vietos naujovėms.