Lokalizuoti ar nelokalizuoti – ar jau metas išversti savo svetainę į kitas kalbas?

Bruno Veberis
Lokalizuoti ar nelokalizuoti – ar jau metas išversti savo svetainę į kitas kalbas?

Kai 2013 m. pristatėme Mozello svetainę, pradėjome nuo 2 kalbų – anglų ir latvių. Tarp mūsų prioritetų buvo įtraukti kitas pagrindines kalbas – prancūzų, vokiečių ir rusų. Šiandien jų turime jau 18. Lokalizavimas buvo mūsų augimo prielaida ir padėjo įsitvirtinti pasaulio rinkose, nes mūsų paslaugos tapo prieinamesnės didesniam kiekiui žmonių.

Žinoma, ne tik mums. Jau kelis dešimtmečius visi – pradedant milžiniškomis korporacijomis ir baigiant smulkiomis įmonėmis – lokalizuoja savo svetaines, kad užsitikrintų sėkmę tarptautinėse rinkose ir pasiektų naujų aukštumų pritaikydami savo pasiūlymus vietinėms rinkoms. Galbūt ir jums laikas padaryti tą patį?

Kas yra lokalizavimas?

Lokalizavimas – tai jūsų svetainės pritaikymas konkrečios rinkos klientams ir lankytojams. Tai reiškia kalbėti jų kalba, atsižvelgti į kultūrinį kontekstą ir pasiūlyti jiems pažįstamą patirtį. Tai leidžia vartotojams jaustis laukiamais ir suprastais, ir padeda jiems priimti sprendimus pirkti.

Konkretus lokalizavimo pavyzdys galėtų būti akcijų organizavimas per nacionalines šventes arba vietinių modelių naudojimas baneriams ir produktų nuotraukoms. Be abejo, svarbiausia yra vertimas. Vertimas ne tik pritaikomas konkrečios šalies realijoms, bet ir suteikia galimybę jūsų svetaine naudotis daugiau žmonių, taip padidindamas potencialių klientų kiekį.

Dėl paslaugų globalizacijos ir šiuolaikinių technologijų vis lengviau patekti į naujas rinkas ir plėstis užsienio šalyse. Nesvarbu, ar kalbėtume apie daugiatautę Europą, ar apie JAV, kur gyvena tiek pat ispanakalbių žmonių, kaip ir visoje Ispanijoje, ar apie bet kurį kitą regioną, dauguma įmonių anksčiau ar vėliau susidurs su poreikiu lokalizuotis, nes visi nori išlikti konkurencingi.

5 lokalizavimo privalumai jūsų svetainei ar internetinei parduotuvei

Panagrinėkime 5 pagrindinius privalumus, kuriais galėtumėte pasinaudoti išvertę savo svetainę į kitas kalbas.

1. Didinkite klientų skaičių

Kaip jau minėjome, papildydami savo svetainę nauja kalba, tarsi gaunate prieigą prie naujos klientų bazės. Nesvarbu, ar siekiate turėti milijardinę klientų rinką, ar orientuojatės į skirtingomis kalbomis kalbančius savo šalies gyventojus, nepakanka vien tik turėti savo interneto svetainę.

Klientas, kuris nesupranta jūsų pasiūlymo, arba iškart pradings, arba nusivils bandydamas naršyti nesuprantamoje aplinkoje, todėl mažai tikėtina, kad ką nors iš jūsų pirks. Beje, ES tyrimas atskleidė, kad „9 iš 10 interneto vartotojų teigia, jog jei svetainė yra daugiakalbė, jie visada renkasi versiją savo gimtąja kalba“. Taigi nenuvertinkite lokalizavimo ir prieinamumo svarbos.

2. Sukurkite pasitikėjimą

Naršydamas svetainėje savo kalba, klientas jaučiasi savas, jam atrodo, kad ta parduotuvė ar svetainė yra skirta tokiems kaip jis. Užuot buvęs beveidis verslas, bandantis brutaliai įsiveržti į kuo daugiau piniginių, užmezgate pokalbį ir klientui sakote, kad norite būti jų bendruomenės dalimi. Kuo stipriau lokalizuosite savo produktus, tuo didesnė tikimybė, kad sukursite pasitikėjimo ir pripažinimo santykius, pagerinsite klientų pasitenkinimą.

Bet būkite atsargūs! Visada paprašykite, kad kas nors patikrintų, ar jūsų vertime nėra kokių nors kultūrinių ar kalbinių faux pas, nes galite turėti problemų. Štai legendinis pavyzdys: dar 9-me dešimtmetyje KFC (Kentucky Fried Chicken) ikoninis teiginys „Fingerlickin' good“ nebuvo gerai išverstas į kinų kalbą, ir gavosi „Suvalgyk savo pirštus“.

3. Pagerinkite savo matomumą

Ką žmonės daro pirmiausia, kai ko nors ieško internete? Žinoma, pirmiausia atsidaro Google. Kaip svetainės ar verslo savininkas, jūs tikriausiai jau įvertinote tą nemokamą srautą, kurį galite gauti iš Google paieškos rezultatų. Jei dar ne, skaitykite mūsų straipsnį apie SEO ir kuo tai gali būti naudinga jūsų svetainei.

Reikalas tas, kad dauguma žmonių ieško rezultatų savo gimtąja kalba – galite ir patys pasidomėti 2019 m. Google paieškų tendencijomis pagal šalis čia. Išversdami savo svetainę, jūs labai pagerinate savo matomumą internete, taigi kartu ir tikimybę, kad jus ras potencialūs klientai. Užkariauti Google ypač lengva nišinėms svetainėms, kurios neturi daug konkurencijos, tačiau tai gali būti naudinga kiekvienam.

4. Įgykite konkurencinį pranašumą

Svetainės lokalizavimas yra puikus būdas išsiskirti iš konkurentų, ypač jei jų pasiūlymai pateikiami tik viena kalba. Pirmieji prisitaikę prie konkretaus rinkos segmento, galite suburti lojalių klientų ratą, kurio greičiausiai neprarasite, net jei konkurentai pasektų jūsų pavyzdžiu ir išsiverstų savo svetainę į tą pačią kalbą.

Šiais laikais žmonės išmano verslą ir gali būti, kad jūsų konkurentai taip pat susirūpino lokalizavimu. Šiuo atveju svarbiau ne įgyti konkurencinį pranašumą, o jo neprarasti. Jei leisite savo konkurentams užimti didelę dalį rinkos, gali praeiti daug metų, kol juos pavysite. Kalbant apie lokalizavimą, turite būti aktyvūs, o ne tik reaguoti.

5. Didinkite pajamų potencialą

Kiekvieno verslo tikslas yra didinti savo pajamas. Pirmiau išvardyti lokalizavimo pranašumai tiesiogiai prisideda prie galimo augimo – daugiau klientų, geresnė vartotojų patirtis, platesnis pasiekiamumas ir pranašumas prieš konkurentus. Trumpai tariant, turėsite daugiau patenkintų potencialių klientų.

Ar jie pirks, tai jau kitas klausimas. Jūsų svetainė turi būti patogi, atitikti vartotojo poreikius ir bendrą patirtį. Jei žmonės jau skundžiasi jūsų svetaine, vienintelis lokalizavimo efektas bus tas, kad dabar skųsis dar daugiau žmonių ir tai darys keliomis kalbomis. Lokalizavimas suteikia greito augimo potencialą. Ar tuo pasinaudosite, ar ne – viskas priklauso nuo jūsų.

Pagrindinis lokalizavimo iššūkis – daug darbo

Lokalizavimas yra darbas, į kurį nereikia žiūrėti lengvabūdiškai, ir tai gali būti iššūkis tiek didelėms, tiek mažoms įmonėms. Kuo didesnė jūsų svetainė, tuo daugiau laiko ir išteklių reikės viskam išversti. Be to, gali tekti patirti reguliarių išlaidų, susijusių su naujausių pasiūlymų vertimu ir pagalbos klientams teikimu visomis svetainės kalbomis. Tiesą sakant, tai yra visai maža kaina, kurią reikia sumokėti už galimą naudą.

Gera žinia ta, kad nebūtina išversti visos svetainės. Nebūtina versti tokių svetainės dalių kaip blogas, atvejų analizė, vaizdo įrašai, nors tai irgi būtų neblogai. Pirmiausia turėtumėte sutelkti dėmesį į pagrindinį puslapį, savo produktų pasiūlymą ir informaciją apie savo įmonę, taip pat į kitus klientų dažniausiai lankomus puslapius. Pavyzdžiui, savo svetainės Prancūziškame puslapyje mes neturime blogo skyriaus, išsivertėme tik svarbiausius dalykus.

Be to, Mozello interneto svetainių kūrimo platformoje naujas kalbas pridėti ir jas tvarkyti galima visiškai lengvai ir sklandžiai:

Su Mozello, norint pridėti naują kalbą, užtenka vos kelių spustelėjimų, jei tiksliau – 6.

Taip pat galite nukopijuoti puslapius iš vienos kalbos į kitą, kad nereikėtų jų kurti nuo nulio. Nebūtina rūpintis naujų produktų pridėjimu – tiesiog pritaikykite kalbą ir elementus esamiems produktams. Tai sutaupys daug laiko, kurį geriau skirkite kokybiškam vertimui.

Tikrai neperdedame – geras vertimas yra labai svarbu sėkmingo lokalizavimo strategijai. Netinkamai lokalizuota svetainė ne tik nepadės pritraukti klientų, ji gali ilgam sugadinti jūsų įmonės reputaciją. Pirmas įspūdis yra svarbiausias, todėl turite kuo labiau pasistengti.

4 pagrindiniai ženklai, kad jau metas imtis lokalizavimo

Kada turėtumėte pradėti galvoti apie lokalizavimą? Kuo greičiau. Jei turite planų ateityje plėsti verslą, tuo greičiau pradėsite, tuo bus lengviau. Galima sakyti, jog yra 4 konkretūs scenarijai, rodantys, kad dabar pats tinkamiausias laikas pradėti:

1. Dalis jūsų dabartinių klientų kalba kita kalba

Svarbiausias indikatorius, kad reikia skubiai lokalizuoti svetainę, yra tas, kad jūsų įmonė jau dabar sulaukia nemažai lankytojų, kalbančių kalba, kurios savo svetainėje neturite. Gali būti, kad sėdite ant neatidaryto pinigų maišo. Klientų yra – laikas priimti iš jų pinigus!

Yra 3 būdai, kaip patikrinti lankytojų kalbos pasirinktis:

A. Google Analytics

Atsidarykite savo Google analytics, tada eikite į Audience > Geo > Language (New version: Demographics - Overview), ir … viskas.

Angliškos svetainės, kurioje lankosi nemaža dalis prancūziškai kalbančių lankytojų, pavyzdys.

Čia galite rasti bazinius duomenis apie pagrindines lankytojų kalbas. Jei pastebite, kad nemaža dalis jūsų klientų yra kitakalbiai, verta pagalvoti apie vertimą.

B. Socialinių tinklų analizė

Socialinių tinklų analizė yra dar vienas galimas vartotojų kalbos identifikavimo šaltinis. Pavyzdžiui, feisbuke galite eiti į facebook.com/ads/audience-insights ir tada pereiti į Location > Top Languages, čia rasite informacijos apie savo lankytojus.

Kartais net nereikia analizės. Komentarai ir atsakymai įvairiomis kalbomis gali suteikti pakankamai informacijos apie tai, kiek jūsų klientų kalba ta kalba, kurios nesiūlote savo svetainėje, ir ar verta svetainę išversti į tą kalbą.

C. Kiti komunikacijos kanalai

Galiausiai, jei sulaukiate pagalbos užklausų kitomis kalbomis, gaunate atsiliepimų jūsų nesiūlomomis kalbomis arba pastebėjote, kad žmonės kalba apie jūsų svetainę forumuose kitomis kalbomis, tai ženklas, kad apie jus kalbama ne tik pagrindinėje jūsų klientų grupėje.

Tai dažnai yra geras pirmasis ženklas, kad turėtumėte patikrinti savo Google Analytics, ar nėra klientų, kurie kol kas palikti nuošalyje.

2. Einate į naują rinką

Jei einate į naują rinką, dėl lokalizavimo būtinybės net neabejokite. Šiame straipsnyje jau aptarėme, kodėl verta kalbėti savo kliento kalba ir kaip tai svarbu, kad vietiniai vartotojai jus priimtų.

Lokalizavimas yra neišvengiamas, jei jūsų kalba (kalbos) nėra plačiai paplitusios naujojoje rinkoje. Vis dėlto, nors lokalizavimas yra būtinas jūsų strategijos elementas, paprastai siūloma vengti išversti visą savo svetainę prieš įžengiant į rinką ir verčiau tai padaryti apšilus kojas naujoje rinkoje, nes lokalizavimui reikia nemažų investicijų.

Galite pradėti nuo vieno nukreipimo puslapio arba pradėti reklaminę kampaniją, nukreipiančią į kelis išverstus produktų puslapius. Kai įsitikinsite, kad yra paklausa, tai jau bus ženklas, kad laikas lokalizuoti visą svetainę.

3. Jūsų konkurentas pridėjo naujų kalbų

Visada verta stebėti, ką daro jūsų tiesioginiai konkurentai. Juk kovojate dėl tų pačių žmonių dėmesio. Taigi, jei per vieną iš savo savaitinių patikrinimų pastebite, kad jie įveda naują kalbą, turite reaguoti ir tai daryti greitai.

Be abejo, tai nereiškia, kad reikia iškart pulti versti savo svetainę. Tai veikiau ženklas, jog yra galimybė, kuria jie nori pasinaudoti. Pasinaudokite savo verslo patirtimi, kad suprastumėte jų strategiją ir tikslus – greičiausiai jie nori gauti naudos iš pirmiau nurodytų privalumų.

Tai rodo, kad turėtumėte paspartinti savo lokalizavimo planus, kuriuos galbūt jau turite. Priešingu atveju, kaip minėjome aukščiau, jūsų konkurentai gali įgyti didelį konkurencinį pranašumą. Jei orientuojatės į tą pačią rinką, tai padaryti po metų ar vėliau bus sunkiau nei dabar, nes jūsų konkurentai bus jau stipriau įsitvirtinę. Kuo ilgiau atidedate lokalizavimą, tuo sunkiau bus konkuruoti su kitais.

4. Jūsų augimas stagnuoja

Įprasta, kad naujai įsteigtos įmonės po 3–5 metų nustoja vystytis. Jūsų reklaminės kampanijos nebeskatina pardavimų, kaip anksčiau, žmonės nebesižavi jūsų verslu, o jūs nuolat kovojate su vis daugiau konkurentų.

Taip dažnai nutinka, nes išsisemia pagrindinė klientų grupė. Tokiais atvejais veiklos plėtimas yra patikima taktika norint atgauti pagreitį ir tai galima daryti didinant / įvairinant savo produktų / paslaugų pasiūlymus ir plečiant klientų ratą. Jei pasirinksite klientų rato plėtimo strategiją, lokalizavimas neišvengiamas.

Išvada

Lokalizavimas gali kilstelėti jūsų verslą į aukštesnį lygį. Nesvarbu, ar dairotės į tarptautines rinkas, ar norite įsitvirtinti savo šalyje, lokalizavimas yra labai svarbus norint, kad jūsų potencialūs klientai jus pripažintų ir taptų nauju jūsų verslo pajamų šaltiniu.
Lokalizuodami galite išplėsti savo klientų grupę, pasiūlyti geresnę vartotojo patirtį ir aplenkti savo konkurentus. Tačiau svarbu tai padaryti gerai. Kitaip sakant, nėra geresnio laiko atversti naują savo verslo istorijos puslapį nei dabar.